774 620 159
zeptejte se
Přihlášení pro registrované uživatele

Top nabídky

ÚrokZpůsob úročeníÚčel úvěru
1,59 %fixace na 5 letúčelový
1,59 %fixace na 3 rokyúčelový
1,64 %fixace na 1 rokúčelový
1,69 %fixace na 5 letúčelový
1,69 %fixace na 3 rokyúčelový
1,69 %fixace na 3 rokyúčelový

Blog o bydlení a financích

Refinancování? Ne tak rychle, milánkové!

Nejčastěji klienti koupi vysněného bydlení řeší prostřednictvím hypotečního úvěru (vyjma situací, kdy si kupují bydlení výhradně za vlastní úspory), popřípadě úvěrem ze stavebního spoření. Všechny stavební spořitelny poskytují úvěry bez zajištění zástavní nemovitostí, tento typ úvěru však poskytují pouze do určitého limitu, řádově se jedná o úvěry do několika set tisíc korun. Vyšší úvěry ze stavebního spoření jsou stejně jako u klasického hypotečního úvěru zajištěny zástavní nemovitostí. V případě, že se klient rozhodne vylepšit si podmínky tím, že úvěr refinancuje ke konkurenci, nová banka standardně vyžaduje od stávajícího zástavního věřitele souhlas se vstupem na druhé místo zástavního práva.

Celý článek


Fix nebo Float, to je oč tu běží

Někdy po roce 1600 napsal William Shakespeare, podle starodávného skandinávského příběhu, jedno z jeho nejvýznamnějších děl, Hamlet. A byla to tragédie. Tedy pokud se budeme bavit o žánru tohoto díla. Tragedií dnešní doby může být zcela něco jiného. Například, zda u hypotečního úvěru zvolit fixaci na určitou dobu a mít vystaráno, nebo zvolit pohyblivou sazbu a ještě třeba něco ušetřit. Pojďme se společně podívat na základní rozdíly těchto dvou typů úročení.

Pokud máme jasno, už při podání žádosti o úvěr si můžeme zvolit délku fixačního období, respektive dobu, po kterou budeme mít bankou garantovanou úrokovou sazbu. Nejčastěji se setkáme s fixací na tři nebo pět let. Fixovat však můžeme i na jeden rok nebo více než pět. Většinou je to však podmíněno odlišnou úrokovou sazbou než u tří nebo pěti let. Nedávno jsem seděl v jedné nové restauraci, kde byla jedna ze stěn popsána citáty. Jeden z citátů byl od Jana Wericha, a ten pravil: "Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to." A právě u fixované úrokové sazby platí toto moudro na sto procent. Máme jistotu, že po naše zvolené období, bude úroková sazba stejná. V první fázi to vypadá, jako velice dobrá varianta a správné rozhodnutí. Ale říkají si to i lidé, kteří si pořídili hypotéku někdy v letech 2010 až 2012 za tři až pět procent a zafixovali na 5 a více let?

Celý článek


S realitkou nebo bez?

Rok 2015 a úrokové sazby nejvýhodnější v historii nahrávají v poslední době všem, kteří uvažují o koupi vlastní nemovitosti a pořízení vlastního bydlení. Pro většinu z nás je to jeden z nejvýznamnějších kroků života a proto je dobré mu věnovat zvýšenou pozornost. Celá záležitost má mnoho otázek a důležitých rozhodnutí a jedním z nich je, zda oslovit realitní kancelář nebo pořídit nemovitost na vlastní pěst.

Koupím nemovitost sám? Věnoval jsem všemu dostatečnou pozornost? Neopomenul jsem něco zahrnout do kupní smlouvy? Koupím nemovitost přes realitku? Netahá mě ten realiťák jenom za nos? Není podezřelé, že mi nabízí takové fantastické služby a nic za to nechtějí? Tyto a jistě plno dalších otázek si budeme neustále opakovat.

Pokud se budeme věnovat nejdříve variantě "udělej si sám", je nutné v první řadě zmínit, že tato varianta pro nás nebude tolik nákladná. Tedy pokud se vše povede tak, jak má. Prodat nebo koupit nemovitost v dnešní době není úplně tak jednoduchá záležitost. Nicméně na druhou stranu zase existují projekty, kde můžeme najít kvalitní informace k prodeji / koupi nemovitosti. Najít se dají také weby, které se věnují přímo koupi a prodeji bez realitky a tím nám velice ulehčí provedení našeho obchodu. Všechna rizika však zůstávají stále na nás. Největší výhodou u této varianty je bez diskuze ušetřená provize realitní kanceláři.

Celý článek


Prognóza vývoje úrokových sazeb

Dnes je první školní den, tak mě to přivedlo k úvaze, jak se změní úrokové sazby na hypotečním trhu. Úrokové sazby jsou odvislé od spousty ekonomických atributů jako jsou diskontní sazba ČNB, ceny hypotečních zástavních listů, výnosové křivky českých státních dluhopisů, rizikové marže bank, ale taky od spousty dalších věcí, které už s ekonomickými atributy ne úplně souvisí. A zrovna o těch dalších věcech bude tento článek, protože v posledních dnech se na ekonomickém poli nestalo nic, co by mělo úrokové sazby u hypoték měnit a dle mého názoru se to stane. Níže se dočtete PROČ.

Představte si situaci, že jste manažerem či ředitelem nadnárodní společnosti a máte splnit předem stanovené cíly a plány. V rámci banky a hypotečních úvěrů bude cílem splnit určitý objem úvěrů, samozřejmě v miliardách korun. Tohle všechno je logické a řekl bych i normální. No jo, ale co když je srpen a Vy jako ředitel banky ten objem úvěrů máte téměř splněný. Zamyslíte se, jak ho splnit a moc nepřekročit, protože víte, co se bude dít, když jej překročíte moc. Jako v každé branži se stane to, že v příštím roce Vám jej zahraniční majitelé zvýší. A víte Vy, že příští rok splníte navýšený plán a jaké budou úrokové sazby?

Celý článek

Novinky


Velký obrat na hypotečním trhu - úročení začíná stoupat Po 1,5 roce permanentního klesání úrokových sazeb u hypoték přišel zlom. Dva největší poskytovatelé hypoték u nás přistoupili ke zvýšení sazeb...

Více
© 2019 OpravdováHypotéka.cz